www.katedrala.cz


         

Povzbuďte svůj sexuální apetit díky afrodiziakům

18x.cz - So, 07/01/2017 - 10:00
Máte před sebou společný večer? Proč toho nevyužít a nestrávit ho příjemně, něžně nebo vášnivě (to už záleží jen na vás)? Co takhle dopřát uspokojení všem svým smyslům a navíc podpořit svůj sexuální apetit? Jak na to? Uvařte si večeři z afrodiziak. Čeká-li vás společný večer, měli byste ho využít a dokonale si ho užít. […]
Kategorie: Lifestyle

Čí služby jsou lepší? Pojišťovací agent nebo makléř?

Obchodní magazín - So, 07/01/2017 - 09:56
Práce v oboru pojišťovnictví a finančnictví není jednoduchá záležitost a málokdo se v ní orientuje. Abychom si pořídili správný pojišťovací produkt, potřebujeme v tomto ohledu radu odborníka. Je nutné si uvědomit, že si „kupujeme“ službu. Pojistka nám má sloužit a chránit nás i náš majetek. Mnohdy však platíme za produkty připojištění, kterým pořádně nerozumíme nebo je zkrátka […]
Kategorie: Ekonomika

Restart kariéry může postihnout každého z nás!

Statutář - So, 07/01/2017 - 09:45

Udržet si v dnešní době zaměstnání není nijak lehké. A nezáleží na tom, zdali pracujete jako pokladní, automechanik či vysoce postavený manažer. Jednoho dne se můžete dozvědět, že ve firmě končíte. A co pak? Jak nastartovat novou kariéru?

Co dělat, když najednou dostanete „padáka“?

Rozhodně si v takovém případě neházejte oprať. Důležité je se co nejdříve z prvotního škodu otřepat a nenechat si ohrozit vaše sebevědomí. Bohužel čas od času se stane, že firmy musí udělat ve svých řadách čistku, aby snížily provozní náklady a kdo stojí firmu nejvíce? Vrcholoví manažeři.

Při tzv. restartu kariéry je důležité učinit několik následujících kroků:

 1. Nebojte si přiznat si, že jste přišli o práci.
 2. Dívejte se dopředu a nezaobírejte se tím, jak se k vám zachovali.
 3. Berte to tak, že takové neúspěchy vás spíše zocelí do budoucna.
 4. Obraťte se na personální či headhunterské agentury, kteří vám pomohou s hledáním.
 5. Připravte se dostatečně psychicky na vstupní pohovor, poraďte se s odborníky.
 6. Chtějte víc, než jste měli dosud – lepší pozici, lépe placenou a zapracujte na sobě!
BestHeads

Jako jsou na trhu práce v nabídce rekvalifikační kurzy, tak je možné využít i speciální kurzy pro vysoce postavené manažery. Speciální kurz od společnosti BestHeads probíhá formou individuálních konzultací a trvá zhruba 1 až 3 měsíce. Během tohoto programu Vám pracovníci společnosti radí, jak upravit životopis či motivační dopis, dále profil na LinkedInu, kde se zobrazují právě představitelé managementu, a zejména s vámi probírají, jaký je váš cíl, jak ho chcete dosáhnout a na co se chcete zaměřit.

Až poté, co si ujasníte vaše priority, začnete se společně zaměřovat na jednotlivé zaměstnavatele, jak je oslovit a zaujmout. V podstatě se jedná o takovou psychologickou a pracovní poradnu zároveň.

Ale jedno je jisté, výsledky to jistě přináší. A možná, že nakonec budete v novém zaměstnání spokojenější než v tom dosavadním!

Fotografie publikována se svolením Stuart Miles/FreeDigitalPhotos.net

Kategorie: Ekonomika

Na dovolenou levně a rychle? A co třeba na Slovensko?

Obdiv - So, 07/01/2017 - 08:25

Jste milovníky volné přírody? Za objevováním kouzla nespoutané krajiny nemusíte jezdit na konec světa, vždyť taková Malá Fatra je v podstatě za humny!

Pohoří Malá Fatra se nachází v severozápadní části Slovenska asi dvě hodiny jízdy autem od hranic s ČR. Je to tedy opravdu, co by kamenem dohodil. O tomto pohoří se říká, že má v sobě něco z každého koutu Slovenska. Někteří lidé jsou dokonce přesvědčeni, že se tu nachází nejhezčí slovenský vrchol – Veľký Rozsutec. Proč tedy nezahájit výlet právě výstupem na tento vrchol?

Připraveni na pořádný výšlap?

Tento 1609 m.n.m. ležící vrchol se nachází v severní části hlavního hřebene Kriváňské Malé Fatry. Svému okolí dominuje zejména svým typickým useknutým skalnatým reliéfem, je rovněž jedinečný i bohatou výbavou různých druhů rostlin, které jsou typické pouze pro tuto oblast, nikde jinde na světě je nenalezneme.

Tras, pomocí kterých můžete vystoupit až na vrchol, je mnoho. Mezi nejsnáze dostupné trasy patří trasa z malé obce Štefanová, ale zdaleka tou nejpopulárnější je cesta přes Jánošíkovy Diery. Zde ale musíte být psychicky připraveni na větší nápor dalších turistů.

My raději zvolíme první možnost a svůj výstup začneme v obci Štefanová a postupujeme po zelené trase. Prvním záchytným bodem, nebo startovním místem můžeme označit Chatu pod Lampášom. Velmi oblíbeným cílem ubytování turistů je právě díky své poloze, ale také vybavení, možnosti ubytování jak jednotlivců, tak i velkých skupin, stravování ve stylové restauraci a velkým přilehlým parkovištěm pro ubytované.

Od chaty už začínáme stoupat po cestě lesem, lemovaném potůčkem a loukami a po několika minutách chůze se nám konečně naskytne pořádný výhled, a to na protilehlý vrchol Sokolie. Cesta dále stoupá místy mírněji, místy strměji, doporučujeme tedy zvolit obuv úměrnou výletu, abyste si na vrcholu místo pohledu do krajiny neošetřovali různé rány a pohmožděniny.

Výstupem do sedla Medziholie, která se nachází 1185 m.n.m., přecházíme ze zelené trasy na červenou. Zde už začíná být cesta zajímavější, neboť vede i napříč skalním terénem. Ničeho se ale nemusíte bát, celý výstup je zcela bezpečný. Odměnou po náročné cestě nám bude kromě vydatné svačiny i nezapomenutelné panorama na Oravu, hřeben Malé Fatry či Nízkých Tater.

 Po takové dřině nezapomeňte na odpočinek

Abyste si po takovém náročném výstupu řádně odpočinuli a zregenerovali svaly, nenechte si ujít zastávku v nedalekém městě Rajecké Teplice. Tato obec je známá nejen pro své dva rozsáhlé parky, při čemž jeden byl vystavěn ve francouzském a druhý v anglickém stylu, ale hlavně pro přírodní termální lázně. V Lázních Rajecké Teplice se lidé léčí zejména z nemocí pohybového ústrojí či nemocí duševního a nervového charakteru. Klienti mohou navštívit areál s bazény s termální vodou, sauny, uhličité koupele, oxygenoterapii, perličkové koupele, whirlpool, parafínové zábaly, solux, masáže, kosmetiku i fitness. Vybavení lázní je tedy pro kvalitní odpočinek ideální!

A trocha kultury nakonec…

Aby tato dovolená nabídla od všeho něco, nesmíte si nechat ujít i nějaký kulturní zážitek, například návštěvu středověkého hradu. Ideálním cílem je pak hrad Strečno, který se nachází asi 7 km od Žiliny. Hrad vznikl na přelomu 13. a 14. století a má nepravidelný půdorys způsobený stavební činností v průběhu dalších staletí kolem jádra hradu. Nejstarší částí hradu je obytná věž ve tvaru hranolu přístupná mostem přes příkop z jižní strany. Celý hrad nabízí svou expozicí přehled o středověkém opevňování a o životě na hradě a jeho okolí.

Nakonec si takový výlet můžete užít, ať už preferujete túry po horách, wellness a odpočinek nebo objevování historie. A nejlepší na tom je, že právě díky malé vzdálenosti, levným cenám ubytování i podobnému jazyku se sem můžete kdykoliv vrátit i na kratší výlety.

Fotografie publikována se svolením Martin Šinko/Flickr.com

Kategorie: Lifestyle

Potvrzeno – i umírněné pití způsobuje předčasné stárnutí

Obdiv - So, 07/01/2017 - 08:20

Nepříznivý účinek konzumace alkoholu na naše játra a imunitní systém je všeobecně známý. Jak ovšem ukázala nedávná studie, způsobuje alkohol také předčasné stárnutí organismu, a to již v překvapivě malých dávkách.

Také rádi vyrazíte o víkendu s přáteli za zábavou a povyražením někam do baru, hospody či klubu a zároveň vám záleží na vašem zevnějšku a zdraví? Pak by vás měly zajímat výsledky výzkumu nedávno zveřejněné ve Spojených státech. Podle nich totiž i umírněné pití jednou týdně prokazatelně způsobuje oxidativní stres organismu a tím i předčasné stárnutí.

Výzkumníci rozdělili vysokoškolské studenty ve věku mezi 18 až 23 roky na dvě skupiny. Zatímco první skupina měla zakázanou konzumaci alkoholu, druhá skupina konzumovala průměrně 118 g etanolu, což představuje zhruba 6 piv za týden. Jak můžete vidět, nejedná se o nijak vysoké dávky, kterých dosahuje značná část naší populace.

Konzumenti alkoholu stárnou rychleji

Z výsledků vyšetření následně vyplynulo, že skupina, která alkohol nekonzumovala, vykazovala zhruba dvakrát nižší buněčné poškození, než skupina, která pila v uvedeném množství.

Oxidační stres, který byl ve dvojnásobné míře zjištěn u skupiny pijící alkohol, znamená v podstatě neschopnost těla se v dostatečné míře zbavovat škodlivých produktů látkové výměny. Právě on bývá považován za hlavní příčinu předčasného stárnutí a příčinu celé řady onemocnění.

Řešením může být umírněnost a očista

Alkohol samozřejmě přináší jistá potěšení. Pomáhá k odreagování se či ke sbližování lidí (někdy až nečekaně). Není proto třeba propadat panice. Zdravý organismus si s následky divoké noci nebo posezení s přáteli nepochybně poradí. Pokud se však alkoholickým povyražením věnujete pravidelně, je dobré to dělat s vědomím, že kromě případné bolesti hlavy a špatné nálady můžete v zrcadle objevit množství vrásek či šedin o několik let dřív.

Pokud tedy patříte k těm, kteří si bujaré večery či noci nechtějí odpustit, pamatujte na to, že ke zmírnění negativních účinků na Vaše tělo může přispět užívání volně dostupných antioxidantů. A očistou jater zde také můžete jen získat.

Fotografie publikována se svolením photostock / FreeDigitalPhotos.net

Kategorie: Lifestyle

Obličej člověka dokáže prozradit mnohé o jeho povaze

Obdiv - Pá, 06/30/2017 - 16:10

Vrásky, které se postupně vepisují do vaší tváře, neodhalují pouze vaše roky, ale také životní příběh, zkušenosti a povahu. Tvář mladých lidí může být krásná, zajímavá, ale postrádá oduševnělost jako nepopsaný list papíru. Snad trochu podobně působí i obličeje starších, kteří podstoupili plastiku. Další roli hrají výrazné rysy v obličeji, jako je nos, brada, čelo nebo tvar očí. Každá část z naší tváře vystihuje určité vlastnosti. Z obličeje se dají vyčíst jak charakterové vlastnosti, zdravotní potíže, tak i rodinné vztahy. Když se na člověka pozorně zadíváte, můžete na základě těchto poznatků určit, jak bude vypadat zhruba jejich budoucnost. Obličej můžeme rozdělit na tři oblasti. Od vlasové linie po obočí, od obočí nad horní ret a od horního rtu na hranu brady. V první části dominuje čelo, které je znakem inteligence. Dvě až tři vodorovné vrásky na čele jsou podle čínského učení starého 3000 let považovány za indicii štěstí. Široké čelo prozrazuje cílevědomost a přímočarost. Pokud tvář rozdělíte na polovinu, je každá jiná. Levá je více citová, proto je nad srdíčkem a pravá je rozumová.

Vlasový porost do písmene M

Ženy, kterým vytváří vlasový porost na čele písmeno M, jsou považovány za něžné s bohatou fantazií. Muži se stejnou linií bývají kariéristé a jsou velmi chytří. Klasické pánské kouty představují kreativitu, vstřícnost a důkladnost.

Inteligence nejen podle vysokého čela

Důležitou roli hraje i posazení uší a jejich tvar. Mimo vysokého čela, které signalizuje inteligenci, jsou to právě uši, které nám mnoho prozradí. Špičky uší by měli být v rovině s obočím. Pokud jsou uši hodně vysoko, znamená to, že je člověk hodně chytrý.

Muži a ženy s oduševnělým obličejem

Tito lidé, kteří mají krásný a souměrný obličej, nevyvolávají na první dojem žádné emoce. Mimo jejich půvabu se vám mohou zdát nezajímaví. Na pohled druhý zjistíte, že se kolem očí a úst rýsují drobné rýhy, což napovídá něco o jejich veselé a pozitivní nátuře. Tato osoba se velmi často ráda směje a neváhá obdarovat druhé lidi svým širokým úsměvem.

Husté a dlouhé obočí

Symbolizuje energii, vytrvalost a vitalitu. Ovšem jeho poloha nízko nad očima značí netrpělivost. Široké obočí je projevem dostatku energie.

Oči jsou zrcadlem duše

Podle očí lze poznat, zda člověk pociťuje lásku, hněv, nenávist, závist a mnoho dalšího. V oblasti citů jsou na tom nejlépe kulaté oči. Úzké oči naznačují uzavřenost. Hranaté mají ctižádostiví lidé, kteří si jen tak někoho nepustí k tělu. Záleží také na tom, jak daleko jsou oči od sebe. Pokud má někdo oči blízko sebe, značí to zahleděnost jedním směrem. Pokud jsou oči dál od sebe, je to znak širokého záběru. Oči, které mají koutky nahoru, mívají šarmantní lidé, ale ve vztazích nestálí. Spadlé koutky mívají zase lidé, kteří hluboce milují své partnery a ostatní lidé vyhledávají jejich společnost a jsou s nimi rádi.

Co prozrazují vaše rty

Pokud je spodní i horní ret stejně široký, je výdej i příjem citů v rovnováze. Úzký horní ret a spodní širší mají lidé, kteří potřebují více citu a lásky, než jsou schopni dávat. Citová složka u lidí, kteří mají velmi úzké rty, rozhodně není na prvním místě.

Fotografie publikována se svolením David Castillo Dominici Photography / FreeDigitalPhotos.net

Kategorie: Lifestyle

Hledat novou práci je mnohdy běh na dlouhou trať

Obchodní magazín - Pá, 06/30/2017 - 13:32
Existuje mnoho zaručených rad a návodů, které pomáhají vést k úspěšnému nalezení nového zaměstnání. Jenže v tom velkém výčtu mnohdy chybí to nejdůležitější. Tím je síla vůle a neoblomné odhodlání. Přinášíme vám pár tipů, které by vám mohly pomoci při hledání nové vysněné práce. Mít plán Mezi důležité kroky, vedoucí k úspěchu, patří mít „nějaký“ plán. Na výlet […]
Kategorie: Ekonomika

Sex na stojáka se dá praktikovat kdekoliv a kdykoliv

18x.cz - Pá, 06/30/2017 - 13:30
Už se vám pravděpodobně stalo, že jste se byli s partnerem někde bavit. Příjemná zábava opepřená alkoholem udělá také své. Zábrany pomalu odplouvají někam v dáli a venku je docela příjemně. Rozhodli jste se jít pěšky a užít si trochu té romantiky i dobrodružství. Jenže cítíte jemné šimrání v podbřišku a váš přítel na vás spiklenecky pokukuje. Je […]
Kategorie: Lifestyle

Než vyrazíte na dovolenou

18x.cz - Pá, 06/30/2017 - 11:57
Chystáte se na dovolenou a hlavou se vám honí, zda bude vše v pořádku? Na nic nezapomenout, vše mít připravené, abyste si mohli užívat dovolenou? Než přejdete k samotnému balení, zjistěte si, kde budete ubytovaní. Nemálo klientů cestovních kanceláří přijelo z dovolených velmi zklamaných. Sedněte k PC a mimo cestovního pojištění a jiných nezbytných úkonů zjistěte spokojenost klientů s danou […]
Kategorie: Lifestyle

Jak probíhá pracovní oběd

Statutář - Pá, 06/30/2017 - 10:01

Pod názvem „oběd“ si představíme dobré jídlo, nápoj, kávu a možná i zákusek. Pracovní oběd se však netýká pouze ukonejšení hladového žaludku. Řeší se při něm obchodní záležitosti, což představuje svým způsobem formu společenské akce. Hlavním účelem pracovního oběda je probírání dílčích otázek, které se týkají obchodu, a zároveň upevňování vzájemné důvěry. Pracovní oběd se domlouvá většinou telefonicky nebo ústně. Pracovní oběd může být rovněž součástí celodenního jednání či konference. Zahájen je mezi 12 až 13 hodinou odpolední a je určen pouze pro pár hostů. Nezřídka však pouze pro dvě osoby. Délka pracovního oběda je individuální a může se protáhnout i na dvě hodiny.

Pracovní oběd má svá pravidla

Záleží, zda se jedná o pracovní oběd mezi kolegy nebo obchodními partnery. Mezi kolegy může často jít pouze o doladění pracovních záležitostí. Takový oběd se domlouvá většinou osobně na pracovišti. Pokud však zveme na oběd obchodního partnera, zveme jej osobně nebo telefonicky a předem stanovíme termín a místo. Slušné je nabídnout dvě až tři možná setkání a výběr restaurace či kavárny tak, aby se náš obchodní partner cítil dobře. Většinou platí útratu ten, který pozval osobu či osoby na pracovní oběd. Samozřejmě je zvykem se nabídnout, že zaplatím svou útratu nebo půlku útraty. Nicméně hostitel s poděkováním odmítne. Hostitel by měl být na místě předem a komunikovat s obsluhou bez rozdílu, zda se jedná o muže či ženu. Pozvaný by nikdy neměl čekat na svého hostitele.

Výhody pracovního oběda

Ať už se jedná o oběd nebo setkání u kávy, pokud nemáte hlad, jde o příležitost k upevnění vztahů, prohlubování důvěry, a to zcela neformálním způsobem na neutrální půdě. Setkání je nejlépe začít společenskou konverzací a obchodní záležitosti nechat na později. Vhodná jsou neutrální témata o koníčcích, rodině či dovolené. Volná konverzace vám pomůže zbavit se počátečních nejistot. Vynechejte však politiku a náboženská témata, kde byste mohli píchnout do vosího hnízda. Nikdy neskákejte do řeči a zkuste být empatičtí. Pomůže vám to více pochopit myšlenky vašeho obchodního partnera. Rozhodně schůzku zbytečně nenatahujte a držte se plánovaného času. Různé podrobnosti, které vyplynou u pracovního oběda, mohou být předmětem dalšího jednání. Než se rozloučíte, potvrďte si vzájemně nové termíny pro další jednání.

Zdroj fotografie: http://envirofone.com

Kategorie: Ekonomika

Nejpodivnější ovoce světa – 2.díl

Obdiv - Čt, 06/29/2017 - 17:10

Ovoce je v každém případě zdravé a přináší zároveň i chuťový požitek. Dnes se dá ve specializovaných prodejnách sehnat ovoce z různých koutů světa. Možná jsme Vás trochu navnadili a vydáte se na průzkum ovoce a zeleniny. Mnohdy stačí, pokud vás honí „mlsná“, sáhnout po některém z mnoha druhů ovoce a zaženete chuť na sladké. Tomu se říká „zdravé mlsání“.

Jack Fruit patří mezi největší ovocné stromy. Ovoce dosahuje velkých rozměrů. Dužina chutná podobně jako banán, svou vůní ale připomíná ananas a jeho semena se mohou vařit nebo péct.

Kdoule je v příbuzenství s hruškami a jablky. Za syrového stavu není chutná, ale jako želé nebo džem je výborná. V Arménii a Iránu jsou přesvědčeni, že je to zakázané ovoce z ráje.

Mangosteen svými chutěmi připomíná všechny druhy ovoce, ale po chvíli Vám přestane chutnat. Používá se jako džus, zavařuje se nebo suší.

Monstera Deliciouso  svým vzhledem připomíná šišku. Po dozrání má dužina chuť podobnou banánům a ananasu.

Opuncie – jedná se o krásné ovoce, sklízí se z určitých kaktusů a existují jedlé druhy, jejichž dužina má chuť melounů nebo kiwi. V ČR je i znám zelený čaj s příchutí opuncie.

Pudink Apple-Cherimoya se skládá z menších kusů ovoce a dužina bílé barvy má sladkou a šťavnatou chuť.

Rambutan je velmi chutné ovoce a dá se ho sníst větší množství asi jako hroznového vína.

Snake Fruit – ovoce se skládá celkem ze tří vrstev. Pod slupkou je jádro a dužina. Je drobné jako stroužky česneku, ale má šťavnatou, sladkou i kyselkavou chuť.

Tamarillo je znám jako strom Rajče. Kůži má hořkou, ale uvnitř je tohle ovoce šťavnaté a má spoustu příchutí. Pěstuje se v Kalifornii. Je to zdroj antioxidantů a vitamínů A, B6, C a E.

Urucu – po uschnutí ovoce praskne a jeho semena se používají jako koření nebo barvivo potravin.

Šroub Pine se vyskytuje na Maledivách. Tento druh ovoce je však nepoživatelný. Má odpornou chuť. Má však léčivé vlastnosti, pro které je pěstován.

Fotografie publikována se svolením kai4107 Photography / FreeDigitalPhotos.net

Kategorie: Lifestyle

Chcete zažít snové milování? Zacvičte si!

18x.cz - Čt, 06/29/2017 - 13:00
Napadlo vás někdy, že díky cvičení můžete dosáhnout intenzivnějšího orgasmu nebo vůbec dosáhnout orgasmu a navíc dopřát skvělý sex i partnerovi? Teď není řeč o zpevnění těla, ale zpevnění pánevního dna, které vám zaručí neskutečný a nezapomenutelný sexuální zážitek. Cvičením k lepšímu sexu? To není utopie, ale prostá skutečnost. Tak zaprvé, budete-li cvičit a pravidelně […]
Kategorie: Lifestyle

Nejzajímavější řeky

18x.cz - Čt, 06/29/2017 - 11:00
Dnes se budeme společně toulat širým světem a objevovat různé zajímavé řeky. Těch je samozřejmě nespočet, ale vybrala jsem některé z nich. Řeky jsou naprosto úchvatné a nezkrotné. Proudí světem křížem krážem, jsou životadárné pro všechny živé organismy, ale rovněž mohou znamenat nebezpečí. Řeka Nil Řeka Nil pramení ve Rwandě nebo Burundi a ústí do Středozemního […]
Kategorie: Lifestyle

V jakých případech nemáte nárok na slevy na dani

Obchodní magazín - Čt, 06/29/2017 - 10:00
Povinnost odvádět daně provází občany ČR již od dob středověku, ale naštěstí máme v současnosti i možnost uplatnit slevy na dani, které tuto povinnost značně snižují. Uplatnění těchto slev ale nedostanete automaticky, musíte nejprve splnit zákonné podmínky. V jakých případech nemáte v roce 2014 nárok na slevu na dani? 1. Problematika „věčných“ studentů Spousta z nás se nemohla dočkat, […]
Kategorie: Ekonomika

Konkurenční doložka v pracovní smlouvě

Statutář - Čt, 06/29/2017 - 09:45

Konkurence se zdá být veliká a proto se všichni zaměstnavatelé, u kterých je to třeba snaží předejít tomu aby jejich zaměstnanci odcházeli pracovat ke konkurenci a odnesli si zaměstnavatelovo know-how a tím konkurenci nakopli tak aby se dostala o krok vpřed. Konkurenční doložka se nejčastěji nalézá z pracovních smluv pro obchodní zástupce či dealery, kteří prodávají jakékoliv výrobky.

Konkurenční doložka je dohodou mezi zaměstnancem a zaměstnavatel, kterou se zaměstnanec zaváže, po dobu maximálně 1 roku ode dne kdy byl oficiálně ukončen pracovní poměr a to jakýmkoliv zákonným způsobem. Jedná se především o závazek zaměstnance vůči zaměstnavateli, že po dobu 1 roku od ukončení jejich vzájemného pracovního poměru nebude vykonávat žádnou výdělečnou činnost, která by byla shodná s předmětem činnosti zaměstnavatele nebo vůči ní měla soutěžní povahu, čímž by mohl poškodit původního zaměstnavatele.

Zároveň se konkurenční doložkou zavazuje i zaměstnavatel a to následovně:

-          zaměstnavatel poskytne zaměstnanci za každý měsíc plnění tohoto závazku přiměřené finanční vyrovnání, které se bude rovnat polovině průměrného platu z pracovního poměru

 • daná částka se vypočítává z průměrného výdělku, který zaměstnanec měl v době, kdy pro zaměstnavatele pracoval na plný úvazek

v případě smluv o obchodním zastoupení se konkurenční doložka způsobuje až na dobu 2 let, neboť to zákon umožňuje a též z důvodu, že konkurenční boj je v těchto oborech mnohem zuřivějších.

O konkurenčních doložkách se též můžete dozvědět v zákonech:

- § 29a) zákona č. 262/2006 Sb., Zákoník práce

(1) Zaměstnavatel může se zaměstnancem uzavřít dohodu, kterou se zaměstnanec zavazuje, že se po určitou dobu po skončení pracovního poměru, nejdéle však po dobu jednoho roku, zdrží výkonu výdělečné činnosti, která by byla předmětem činnosti zaměstnavatele nebo která by měla vůči němu soutěžní povahu.

(2) Zaměstnavatel se v dohodě podle odstavce 1 zaváže, že zaměstnanci poskytne přiměřené peněžité vyrovnání, nejméně ve výši průměrného měsíčního výdělku, za každý měsíc plnění závazku. Peněžité vyrovnání je splatné pozadu za měsíční období.

(3) Dohodu podle odstavce 1 může zaměstnavatel se zaměstnancem uzavřít, jestliže to lze od zaměstnance spravedlivě požadovat s ohledem na povahu informací, poznatků, znalostí pracovních a technologických postupů, které získal v pracovním poměru u zaměstnavatele a jejichž využití při činnosti uvedené v odstavci 1 by mohlo zaměstnavateli závažným způsobem ztížit jeho činnost; jestliže byla se zaměstnancem sjednána zkušební doba (§ 31), lze dohodu uzavřít nejdříve po uplynutí zkušební doby, jinak je neplatná.

(4) V dohodě podle odstavce 1 může být sjednána peněžitá částka, kterou je zaměstnanec povinen zaměstnavateli zaplatit, jestliže závazek poruší. Zaplacením peněžité částky závazek zaměstnance zaniká. Výše peněžité částky musí být přiměřená povaze a významu podmínek uvedených v odstavci 3.

(5) Zaměstnavatel může od dohody odstoupit pouze po dobu trvání pracovního poměru zaměstnance.

(6) Zaměstnanec může dohodu vypovědět, jestliže mu zaměstnavatel nevyplatil peněžité vyrovnání (nebo jeho část) za příslušný měsíc do 15 dnů po uplynutí jeho splatnosti; dohoda zaniká prvním dnem kalendářního měsíce následujícího po doručení výpovědi.

(7) Dohoda podle odstavců 1 a 2 musí být uzavřena písemně, jinak je neplatná; to platí obdobně pro odstoupení od dohody a pro výpověď dohody podle odstavců 5 a 6.

 

Fotografie publikována se svolením imagerymajestic /FreeDigitalPhotos.net

Kategorie: Ekonomika

Rozjíždíte podnikání? Raději se pořádně pojistěte!

Statutář - St, 06/28/2017 - 17:14

Začínat podnikat v dnešní době není vůbec jednoduché. Žijeme v době, kdy jsou lidé nanejvýš nedůvěřiví, mají rádi jistotu, šetří každou korunu a nic kromě sebe samých je nezajímá. Pokud se ale mezi Vámi najde ten, který věří, že jeho vize bude úspěšná, a riskne rozjezd nové živnosti, neměl by opominout kvalitní pojištění podnikatelských rizik, které ochrání nejen jeho majetek, ale pojistí ho i pro případ, že se dostane do úzkých!

Pojištění podnikatelských rizik patří mezi nepovinná pojištění, a proto je mnohdy lidmi přehlíženo. Toto pojištění poskytuje pojistnou ochranu Vašeho:

 • majetku
 • vozidla
 • odpovědnosti pro případ způsobení škody (tzv. pojištění „na blbost“)
 Pojištění majetku

Pojištění majetku si podnikatelé sjednávají za účelem pokrytí škod na firemním majetku v případě jeho ztráty nebo poškození cizím zaviněním. Pojištění nemovitosti je nezbytnou součástí komplexní pojistné ochrany každé společnosti i samotných podnikatelů, zahrnuje ochranu budov, vedlejších staveb i plotů ohraničujících pozemek před živelnými škodami, jako je povodeň, zemětřesení, sesuv půdy apod., dále pro případ požáru, výbuchu i vandalismu.

Pojištění vozidla

Žádný podnikatel se dnes neobejde bez vozidla určeného pro firemní účely. I proto je potřeba jej chránit. Povinné ručení si sice ze zákona sjednat musíte, ale jeho smyslem není ochrana Vašeho vozu, nýbrž toho, které byste v případě nehody poškodili. K Vaší ochraně slouží havarijní pojištění, které Vám kryje škody v případě nehody, vlivem živlů či vandalů nebo úplného odcizení auta.

Pojištění odpovědnosti za škodu

Nejdůležitější pojistnou ochranu Vám ale poskytne právě toto pojištění. Jelikož Vás chrání pro případ, že způsobíte někomu jinému škodu v souvislosti se svou podnikatelskou činností, a to na zdraví, majetku, či dokonce usmrcením. Navíc, pokud zaměstnáváte v rámci Vaší živnosti byť i pouze jednoho zaměstnance, je pro Vás takové pojištění povinné. Součásti pojištění odpovědnosti za škodu bývají standardně na škody způsobené:

 • provozní činností;
 • vadným výrobkem;
 • na věcech zaměstnanců;
 • v souvislosti s poskytovanými službami;
 • nebo v souvislosti s vlastnictvím nemovitosti či s nájmem.

Užitečné je ale toto pojištění i například dopravcům – pro ně existuje speciální pojištění pro silniční dopravce, to samé platí i pro auditory, účetní nebo statutární orgány.

Nevěřili byste, jak malým omylem můžete způsobit velkou škodu. Proto je lepší mít otevřená takzvaná  zadní vrátka.

Fotografie publikována se svolením rejnith krishnan/FreeDigitalPhotos.net

Kategorie: Ekonomika

Co je to vlastně přátelství s výhodami?

Obdiv - St, 06/28/2017 - 13:34

Přátelství s výhodami, kamarádství s benefity či friendly sex je poměrně nový fenomén, který se rozšiřuje. Nejčastěji tento mód přátelství využívají mladší generace, ovšem najde se i pár takových, kteří tento model přátelství využívají i ve vyšším věku. Přátelství s výhodami obecně není špatná věc, ale když se na to podíváme podrobněji, zjistíme, že pár kazů na něm určitě najdeme. Podobně jako moje kamarádka, která se na přátelství s výhodami domluvila se svým kamarádem z práce. Oba si rozuměli, ale láska to nebyla, tedy alespoň z jeho strany. Kamarádka stále však doufala „v něco víc“ a tak si ubližovala. Myslela si, že se v něm něco zlomí, něco ho přiměje se na ni podívat jako na ženu, ne jako na kamarádku. To se bohužel nestalo a dostavilo se zklamání.

Přátelství s výhodami využívají velmi často lidé, kteří žijí životem singles. Nechtějí se vázat a tak zvolí tuto metodu, kdy si jen a jen užívají, sex je velmi dobrou výhodou ke stávajícímu kamarádství, které je také dobré. Od běžného kamarádství se to téměř neliší. Jdete spolu normálně na večeři, do kina nebo i na dovolenou. Výhodou je také to, že si rozumíte v sexu. Nenárokujete si partnera, nežárlíte, neomezujete se navzájem, což je přesný prototyp pro výraz užívat si. Na první pohled ideální, netaháte do toho lásku, city, nic. Pokud jste oba dva takto založení, pak problém asi nenastane. U přátelství s výhodami však často nastává situace, kdy si jeden z partnerů začne dělat iluze, chce něco víc. Partner se tak lekne a začne od vztahu utíkat a není divu, kdyby chtěl stálého partnera, přátelství s výhodami by nejspíš neudržoval a našel si stálého partnera.

Nesmíte se zkrátka do partnera zamilovat. Lehce se to řekne, hůř dělá, obzvlášt u žen, které do sexu většinou city zapojují. Nejčastější přátelství s výhodami je takové, kdy jeden z partnerů toho druhého miluje, očekává, že k němu partner pocítí to samé, když spolu budou trávit čas a budou si rozumět v posteli. Jsou známé případy, kdy se z přátelství s výhodami vyklubal vztah, ale je to opravdu jen hrstka, takže spíše výjimka, která však potvrzuje pravidlo.

Ve chvíli, kdy se jeden z partnerů zamiluje, chce samozřejmě něco víc. Začne tak na partnera apelovat, že spolu netráví dostatek času, žárlí na každého. Logicky tak začne vyžadovat pozornost, začne na protějšek tlačit, což se mu nelíbí. Není to ten bezstarostný a svobodný vztah, který si představoval, a tak začne couvat a bude se snažit přátelství s výhodami utnout.

V případě, že nastane situace, kdy cítíte něco víc, začněte jednat, než vám to ublíží. Konec přátelství s výhodami bývá obvykle podobný, jednomu partnerovi zůstanou oči pro pláč a konec nadějí, že možná vy jej umíte napravit.

Fotografie publikována se svolením imagerymajestic / FreeDigitalPhotos.net

Kategorie: Lifestyle

Plusy a mínusy sexu s kondomem

18x.cz - St, 06/28/2017 - 11:00
Kondom, ano či ne? To je věc, kterou řeší mnoho lidí. Jsou muži, kteří kondom odsuzují, v životě si jej na penis nenatáhnou, nic na světě je k tomu nedonutí, buďto se partnerka podřídí, nebo si může hledat někoho jiného, kdo si to nasadí. Takovýto názor mnozí považují za scestný a ne zrovna inteligentní, ale […]
Kategorie: Lifestyle

Chcete dělat úspěšnou kariéru? VŠ titul již nestačí!

Obchodní magazín - St, 06/28/2017 - 09:35
Máte vystudovanou vysokou školu a hledáte si solidní zaměstnání? Abyste nebyli překvapeni. Vysokoškolský titul již dnes nestačí pro to, abyste dosáhli na manažerskou pozici hned v začátcích. Zaměstnavatelé dnes chtějí především prokazatelnou praxi! Po finanční krizi, která s sebou nesla i několik posledních let doprovázených propouštěním zaměstnanců, přichází konečně období, kdy se zaměstnavatelé odhodlali opět najímat nové […]
Kategorie: Ekonomika

Havarijní pojištění – ano či ne?

Obdiv - Út, 06/27/2017 - 13:55

Každý má rád svůj majetek a snaží se ho co nejvíce ochránit. Co teprve, když se staneme čerstvými majiteli nového vozu? V ten moment se náš sen mění v krutou noční můru v podobě škrábance na laku nebo promáčklého nárazníku od nešikovného souseda.

Ale jak si proti těmto nemilým situacím ubránit? Povinnost uzavřít si povinné ručení nám stanovuje stát, ale v případě nehody nám kryje pouze škody na ostatních vozidlech, ale ne na našem vlastním. V takovém případě už nezbývá nic jiného než investovat ročně několik tisíc korun do havarijního pojištění. Tedy pokud nechceme ve dne v noci dělat stráž u našeho „plechového mazlíčka“.

 Pro koho je havarijní pojištění vhodné?

Pokud vlastníte nově koupené vozidlo, havarijní pojištění se Vám jistě vyplatí. Co se týká rozsahu pojištění, je nejvýhodnější využít komplexního krytí škod, tedy škod způsobených jak nehodami, tak přírodními živly či loupežemi a vandalismem. Pokud jste majitelem staršího vozu, platí, že se zvyšujícím stářím vozidla zároveň klesá jeho cena, ale rovněž pojistná částka a pojistné. V takovém případě stojí za uvážení pojistit se pouze na rizika, která jsou ve Vašem případě nejpravděpodobnější, například bydlíte-li v domě s vlastní uzamykatelnou garáží a nemáte auto zaparkované pouze na veřejném parkovišti, můžete omezit krytí rizik o škody způsobené právě vandalismem či krádeží.

V případě, že Vám standardní rozsah pojištění nepostačuje, je možno si i přikoupit připojištění, které se vztahuje na části vozidla, které nejsou v základní pojistce. Jedná se například o připojištění čelního skla, zavazadel přepravovaných pojištěným vozidlem nebo zajištění asistenční služby.

 Jak stanovit výši pojistného?

Co vlastně stanovuje výši pojistné částky? Zde hraje roli více faktorů. V prvé řadě je důležité, zda je vozidlo nové či ojeté, v případě nového auta má vliv na výpočet částky pořizovací cena vozidla a u ojetého vozu je to již časová cena, která je nižší s růstajícím stářím vozidla. Dalším faktorem je typ a značka vozidla, dále rozsah krytí škod, od dopravní nehody, přes živelní pohromy až po krádež a vandalismus. Čím větší spoluúčast si určíte, tím levnější bude pojistné. Některé pojišťovny Vám též mohou nabídnout slevu například při využití více produktů apod. Nesmíte též zapomenout na míru zabezpečení vozidla proti krádeži a stupeň výbavy.

Je třeba se připravit na to, že pokud chcete mít automobil komplexně pojištěný, budete muset zaplatit vyšší částku. Ale ne ve všech případech to tak platí, nejdražší vždy neznamená nejlepší. Před uzavřením pojištění je potřeba si projít nabídku od více pojišťoven, abyste si upřesnili, co Vám přesně vyhovuje.

 Postup při sjednání pojištění a na co si dát pozor

V případě, že jste již pevně rozhodnuti investovat do havarijního pojištění, je potřeba být stále ostražitý a v případě jakýchkoli nejasností se nebát zažádat si o vysvětlení.

Pojistit můžete vozidlo registrované v České republice, které má platný technický průkaz. Kopii VTP po Vás před podepsáním smlouvy budou požadovat. Je třeba být připraven i na to, že některé pojišťovny mohou požadovat fotodokumentaci, týkající se stavu vozidla, povinné výbavy nebo dokonce provést prohlídku technického stavu vozidla.

Na co si naopak musíte dát pozor vy, jsou Všeobecné pojistné podmínky, abyste v případě nějaké škodní události nebyli nemile překvapeni.

Je to například pojem obecná cena a nová cena vozidla. Pokud se pojistíte na novou cenu vozidla, znamená to, že v případě pojistné události Vám pojišťovna vyplatí plnění ve výši pořizovací ceny vozu. V opačném případě Vám vyplatí částku, která je zohledněna stářím a technickým stavem vozidla. Například po třech letech užívání už může být cena poloviční.

Je dobré se svého pojišťovacího poradce zeptat, zdali Vám poskytne nějakou slevu, pakliže splňujete nadstandardní zabezpečení vozidla nebo například, jestli už u dané pojišťovny máte zakoupený jiný produkt pojištění. Ale pozor! Možnost slevy na pojistném s ohledem na výši spoluúčasti je sice lákavá, ale chutná hořce při pojistné události, kdy Vám o její míru sníží výši pojistného plnění.

V neposlední řadě zaměřte též pozornost na tzv. výluky z pojištění, tedy situace, za kterých Vám pojišťovny nevyplatí pojistné plnění. Standardně sem patří škody způsobené úmyslně či při páchání trestné činnosti, ovšem můžou se zde vyskytnout i jiné, které byste nečekali.

Z celkového hlediska není lehké vybrat si pojišťovnu, která Vám poskytne za příhodnou cenu nejkvalitnější služby. Nejdražší pojistné neznamená vždy nejvyšší míru kvality služeb. Důležité je si ověřit například ze zkušeností známých či příbuzných, zda měli s danou pojišťovnou dobré zkušenosti z hlediska likvidace pojistných událostí. Zda celá záležitost byla vyřešena bez zbytečných průtahů a byla vyplacena adekvátní částka odpovídající pojistnému a všeobecným pojistným podmínkám.

Fotografie publikována se svolením Subhakit73/FreeDigitalPhotos.net

Kategorie: Lifestyle

reklama:

Syndikovat obsah