www.katedrala.cz


         
Vložil/a Krčál Jaroslav, Ne, 10/06/2019 - 11:33
Pohovka musí být pohodlná. Jinak si na ní moc neodpočinete. Poradíme vám, na základě jakých parametrů vyberete tu pravou. Jedině ta totiž má ambici stát se vaším věrným společníkem ve dnech běžných i svátečních.
Vhodně zvolená pohovka nebo sedací souprava bývá středobodem obývacího pokoje. Její funkce je většinou čistě relaxační. Na pohovku uleháme po náročném pracovním dni, ať již s rozečtenou knihou, nebo sklenkou dobrého vína. Už jen z toho důvodu by měla být pohodlná. Ne moc měkká ani tvrdá, zkrátka tak akorát.

Pohovka musí být pohodlná! Pro vás i hosty

Pohovka ale také hostí návštěvy. I ty by se u vás měly cítit dobře, jinak u vás moc dlouho neposedí. A příště nepřijdou! Není to již hodně důvodů nesáhnout po prvním modelu, na který narazíme, a přeci jen pohovku vybírat s náležitým rozmyslem? Poradíme vám, na jaké parametry se zaměřit.

Vybíráme pohovku

Výběr pohovky je třeba podřídit několika parametrům. Zaměřit byste se měli na hledisko estetické a funkční. Pohovka se vám v první řadě musí líbit. A samozřejmě musí zapadat do celkového ladění vašeho obývacího pokoje či jakékoliv místnosti, v níž bude umístěna.

Zaměřeno na rozměry

V potaz však vezměte i její rozměry. Ty musí být adekvátní rozměrům místnosti, v níž se bude nacházet, ale i počtům členů domácnosti, kteří ji budou využívat. Zřejmě uznáte, že velká pohovka malý prostor příliš zaplní a malá pohovka ve velkém prostoru se zase naopak ztratí.

Pohovky pro malé prostory

Malé prostory bývají omezující. Na druhou stranu se však snadno zútulňují. Třeba dobře zvolenou pohovkou? Jaká to je? Obzvláště do malých prostor interiéroví designeři doporučují umístit modely na nožičkách, které celý prostor opticky provzdušňují.

Pohovky pro velké prostory

Pokud to vaše prostory dovolí, nemusíte se držet jen pohovek klasického formátu. Velkým obývacím pokojům sluší pohovky do L i do U. Takovou pohovku zároveň nestavte ke zdi, ale spíše do prostoru.

Zaměřeno na pohodlí

Pohodlí jsme zmínili hned v úvodu tohoto článku. Tento faktor je, nesháníte-li pouze designový model, po rozměrech druhým nejdůležitějším parametrem při výběru. Rozmyslete si také, jestli na své nové pohovce budete spíše sedět, nebo na ní i občas ulehnete.

Pohovky pro relaxaci

V případě že volíte pohovku nejen na sezení, ale i na občasné ležení, měli byste volit model s příručními opěrkami. Poté již stačí jen pohodlný polštář a deka. Relaxaci vám ale usnadní spousta dalších vychytávek. Na trhu se setkáte s pohovkami se sklopnými nebo polohovacími opěradly.

Materiály odolné vůči skvrnám

Bez povšimnutí by při výběru neměl být ani materiál vaší pohovky. Materiál podřiďte stupni jejího vytížení a věkové kategorii členů vaší domácnosti. Rodinám s malými dětmi nedoporučujeme pořizovat si drahou pohovku z bílé kůže, kterou malé děti dříve či později pokreslí voskovkami. V tomto případě doporučujeme zaměřit se na odolnější potahové materiály, jako jsou carabu či velur (skvrny z nich odstraníte čistou vodou) nebo napoleon (opatřený povrchovou úpravou Nanovel, který potah ochrání před kávou, červeným vínem a dokonce i skvrnami od tuku a oleje).

Materiály odolné vůči otěru a mechanické zátěži

Potahová látka pohovky by ovšem měla být odolná i vůči otěru a mechanické zátěži. Mezi nejodolnější potahové látky v současné době patří alcantara a palas. Z dalších materiálů jmenujme na dotek velmi příjemný mikroplyš či na údržbu nenáročnou ekokůži. A samozřejmě kůže s různými povrchovými úpravami.

Více než pohovka

Funkce současných moderních pohovek ovšem sahají dál za hranice „pouhého“ odpočinku. Ve své pohovce však můžete mít i sofistikované úložné prostory, do nichž schováte vše, co nebudete momentálně potřebovat, jako jsou lůžkoviny, deky, knížky a časopisy.

Multifunkční kus nábytku

Moderní pohovky jsou multifunkčními kusy nábytku. Zvolíte-li správný model vyrobený z kvalitních materiálů, bude vám dlouho a dobře sloužit. Proto zvolte jen ten model pohovky, který vám bude vyhovovat.

Vyberte tu pravou

Pokud se vám v obchodě pohovka zalíbí, osobně si ji vyzkoušejte. Posaďte se na ni a klidně na ní i lehněte. A nekupujte ji hned napoprvé! Klidně se k ní několikrát vraťte. Zkrátka si to (ji) ve své mysli nechte nějaký den uležet. Obchod uzavřete, až když si jí budete stoprocentně jisti. Pak zřejmě bude tou pravou.

reklama: